LOVE – Livets tennismatch

lör 27 maj  kl 16:00
Sjöfartsplatsen
Strandvägen 2, Simrishamn, 27231
LOVE – Livets tennismatch

En hyllning till livet, tennisen, kärleken och annat viktigt

Musikalartisterna Sara Lehman och Erik Gullbransson, tillsammans med musikerna i Johan Bergmans Pannband, bjuder på välkända popsånger, svensktoppsfavoriter och hitlåtar med stor igenkänning för alla åldrar. Det blir allt från Stand By Me till De sista ljuva åren.
Med musik, sång och humor leker de med tennisens vokabulär och roller i en berättelse om livet från vaggan till graven. Det blir en konsert fullspäckad med tennisfinesser som tie break, bollkallar, döda linjen, baslinjespel och matchbollar.

Malmö Opera ger sig ut på lastbilsturné för att spela på gator och torg runt om i Skåne – nu för första gången i Simrishamn! På Sjöfartsplatsen bredvid Seglarpaviljongen och mitt emot Svea.

Fri entré!

Fakta

Malmö Opera
Medverkande: Sara Lehman och Erik Gullbransson + musiker.
Kapellmästare: Johan Bergman.

Ett samarbete mellan Simrishamns Riksteaterförening, Simrishamns kommun, Lions Club i Simrishamn och Köpmannaföreningen.

Karta Otillgänglig

Kommande föreställningar

fre 28 aug kl 17:00
tis 8 sep kl 19:00
ons 23 sep kl 18:00
lör 26 sep kl 13:00
lör 3 okt kl 14:00
tor 22 okt kl 20:00
lör 7 nov kl 14:00
lör 28 nov kl 16:00